Reumatyczne manifestacje

photo1Czym jest artretyzm?

Tym terminem powszechnie określa się reumatyzm, który objawia się bólem kręgosłupa, stawów, mięśni, ścięgien i więzadeł wokół stawu. Zakłócenia spowodowane reumatyzmem rzadko mogą ograniczać pacjenta do życia na wózku oraz mogą powodować nieswoiste zapalenie jelit (IBD).

Jakie są oznaki reumatyzmu związanego z IBD?

Ból występujący podczas siedzenia na grzbiecie( w szyi, plecach i nerkach), stawów krzyżowo- biodrowych(pośladki), stawów kończyn(szczególnie łokci, nadgarstków, kolan, kostek).

Te bóle pojawiają się szczególnie często w nocy budząc chorego

Te bóle pojawiają się szczególnie często w nocy budząc chorego. Towarzyszy im sztywność stawów, które stopniowo łagodnieje rano. Czasami pojawia się obrzęk stawu, co wskazuje na obecność płynu stawowego, czy też wysięk maziowy w stawie i może to utrudniać chodzenie.

Czy artretyzm jest taki sam u wszystkich pacjentów?

Zapalenie stawów obwodowych obejmuje stawy kończyn (szczególnie dolnych). Pojawia się i przebiega równolegle z chorobami przewodu pokarmowego. Dotknięte chorobą stawy stają się ogniskami zewnętrznymi, są zniszczone oraz zesztywniałe.

Osiowe zapalenie stawów dotyka kręgosłupa i stawów krzyżowo- biodrowych. Jeśli w odpowiednim czasie nie zostanie poddane leczeniu, wówczas występuje usztywnienie stawów kręgosłupa oraz jego odkształcenie. Postępuje niezależnie od choroby układu pokarmowego i musi być pod stałą obserwacją reumatologa, który zaleci niezbędne leczenie i rehabilitację.

 

Czy reumatyzm jest powszechny przy IBD?

Osiowe zapalenie stawów dotyka od 5 do 10% pacjentów. IBD pojawia się u 15 do 20% pacjentów chorych na osiowe zapalenie stawów. Kombinacja dwóch chorób reumatycznych u jednej osoby jest możliwa, ale występuje bardzo rzadko. Ogólnie tylko 5% pacjentów z IBD jest trwale dotknięta przez reumatyzm.

Jak reumatyzm wpływa na IBD? photo2

Zapalenie stawów obwodowych zwykle leczy się równolegle z chorobą przewodu pokarmowego. Gdy ból jest znaczący lekarz może przepisać paracetamol w celu jego złagodzenia, a nawet jego zahamowania. Zapalenie osiowe stawów jest nieco trudniejsze do wyleczenia. Często wymaga aplikowania zastrzyków (wstrzyknięcie do stawów substancji, która złagodzi ich zapalenie) i zawsze wymaga rehabilitacji kręgosłupa. Salazopyrine® jest również stosowane w leczeniu przewlekłego reumatyzmu. Leki immunosupresyjne stosuje się także w przypadkach poważnych form choroby zapalenia stawów zwaną też chorobą Crohna. Jakie lekarstwa stosować aby bezpiecznie złagodzić ból reumatyczny?Możesz stosować paracetamol (Doliprane® , Dafalgan® , Efferalgan®), chyba że jesteś na niego uczulony. Paracetamol jest medykamentem przeciwbólowym, ale nie działa przeciwzapalnie. Należy bezwzględnie unikać przyjmowania aspiryny lub leków przeciwzapalnych bez recepty.  Czym jest HLA B27? Czy jest to poważna choroba?Antygeny HLA są to antygeny tkankowe. Jest to pewnego rodzaju ,,krew” w komórkach organizmu. Istnieją dziesiątki różnych antygenów HLA, ale każda osoba posiada tylko określoną ich grupę, taką jaką ma grupę krwi (A,B, AB, lub O). HLA B27 jest często spotykane u chorych na reumatyzm osiowy. Ponadto, niektóre osoby z HLA B27 nigdy nie są dotknięte przez reumatyzm. Poszukiwanie tego antygenu ma dać lekarzowi przydatne informacje odnośnie indywidualnego leczenia. 

Dodaj komentarz