Małe Objawy: Sprawdź ból kolana

Gdzie kolano może boleć: krótki rzut oka na ból stawu kolanowego u osób dorosłych, dzieci i młodzieży.

photo3Czy ból pojawia się bardziej na zewnątrz czy wewnątrz, z przodu czy z tyłu kolana? Czy wzmacnianiają go ruchy, a jeśli tak, to które? Czy są to związane objawy? Sprawdź pierwsze doznanie. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci przy kontroli lekarskiej.

Analiza problemów z kolanem

Często kolano boli w środku, podobnie jak przy uszkodzeniu łąkotki przyśrodkowej. Menisk – istnieją dwa, w większości są one nazywane łąkotkami – równoważą one bardzo nierówne powierzchnie stawowe kolana.

Przy nogach typu „O” może rozwinąć się choroba zwyrodnieniowa stawów, która sprawia, że wewnątrz kolana z czasem pojawia się coraz większy ból.

Inną możliwą przyczyną jest zapalenie kaletki

Inną możliwą przyczyną jest zapalenie kaletki (zapalenie kaletki maziowej, tzw. Bursa anserina).

Także urazy ścięgien półbłoniastych mięśni okolic podkolanowych, mogą być odpowiedzialne za ból, który pojawia się po wewnętrznej stronie kolana zazwyczaj przy jego zginaniu, chodzeniu lub bieganiu.

Podobnie, przy stanie zwanym „Ahlbäck Crohn” (tzn. przy chorobie Crohna).Prowadzi to do defektu kości spowodowanymi zaburzeniami krążenia. Ból kolana występuje nagle pod obciążeniem, lecz również w stanie spoczynku (patrz poniżej). Ciśnienie palcem na wewnętrznej kolana może być niewygodne. http://suplementynanogi.pl/co-to-jest-glukozamina-skutecznie-leczy-bole-stawow-i-zapalenia/

Menisk.

Im mniejszym „C” jest menisk boczny, tutaj z rozrywaniem przy wewnętrznej krawędzi.

W & B / Szczesny

Na zewnątrz ból może powstać również na skutek zużycia (choroba zwyrodnieniowa stawów), ale przede wszystkim wskutek nóg typu „X”.

Poobijana łąkotka boczna ma również wpływ tutaj. Typowymi przyczynami bólu po zewnętrznej stronie kolana są również podrażnione lub uszkodzone ścięgna. Terminem medycznym jest przewlekłe zapalenie ścięgna. Do tej kategorii zaliczamy także między innymi tak zwane kolano biegacza w przypadku sportowców. Przejawia się ono poprzez zwiększenie bólu podczas biegu, a z czasem nawet podczas chodzenia, gdyż staw poluźnia się sam.

W innych przypadkach ból jest odczuwalny z przodu kolana, na przykład w przypadku tzw. kolana skoczka. Termin ten odnosi się do urazu więzadła rzepki, a znany jest również jako przewlekłe zapalenie ścięgien rzepki.

U młodzieży możliwą przyczyną może być bardzo podobny choroba Sinding-Larsen-Johansson.

Również uszkodzenie lub zmiana kształtu kaletki rzepkowej z przodu kolan samo z siebie lub przez choroby uleczalne, takie jak choroba Osgooda-Schlattera, która objawia się w dzieciństwie i okresie dojrzewania bólem usytuowanym z przodu kolan.

Z tyłu, za kolanem, torbiel Bakera może powodować bardziej lub mniej wyraźny dyskomfort lub uczucie ucisku, gdy kolana są proste – głównie ze względu na obrzęk z nią związany. Po przekroczeniu pewnej wielkości torbieli w przestrzeni podkolanowej jest namacalna. Rozrywa ona kolano, co szybko zamienia się w gwałtowne bóle.

Inne przyczyny bólu są tutaj: naruszenia łąkotki, ścięgien okolic podkolanowych, problemy naczyniowe, takie jak przewężenia, zamknięcia (zakrzepica) lub pęcherzyki, choroby kości, nerwów i skóry.

Mniej lub bardziej całe kolano boli w dowolnym stanie zapalnym lub reumatyzmie, gdzie staw również może być znacznie spuchnięty.

Wśród skarg na kolana często pojawia się także zaczerwienienie skóry i jednostronne ocieplenie miejscowego stanu zapalnego. Bolesne wyboczenie może wystąpić przez zwichnięcie rzepki lub zerwane więzadło kolanowe. Odporność na rozciąganie lub zginanie przy zdolności do zablokowania lub uchylenia towarzyszącego obrzęku (siniaka) wskazane w analogicznym kursie o naruszeniu wobec bliskiego do złamania kolana. Może to nastąpić poprzez utknięcie odłamków kości w stawie.

 

Przy bólu przeciążeniowym i towarzyszącemu mu pstrykaniu, następuje pęknięcie łąkotki.

 

Wyczuwając słyszalne skrzypienie lub pocieranie, które występują na przykład przy przeciwstawianiu kolana oporowi, występują przy rzepce przesuniętej do tyłu. Ból przy rozciąganiu kolana jest również możliwy przy podrażnieniu przez stosowanie przesuwanych pasów kolanowych.

 

Akademia Zdrowia

Kobieta z bólem pleców

Zrozumieć choroby zwyrodnieniowe stawów

 

Ból stawów? Ograniczona swoboda poruszania się w codziennym życiu? Choroba zwyrodnieniowa stawów może obniżyć  znacznie jakość życia. Lecz w dzisiejszych czasach istnieją dobre terapie i leki, które mogą pomóc utrzymać choroby pod kontrolą. Sposoby na to, jak to zrobić, można znaleźć w Akademii Zdrowia. Kliknij tutaj ”

 

photo4Ból kolana zależny od ruchu, jak widzimy może charakteryzować wiele problemów z kolanem. Ale są też inne przypadki. Co zrobić, jeśli kolano boli bez ruchu, w stanie spoczynku? „Ból startowy”, ból w spoczynku w nocy i sztywność stawu kolanowego może naprowadzić nas na przykład choroby zwyrodnieniowej stawów.

 

Nie tylko pod obciążeniem,  zaczyna boleć również w nocy i w spoczynku, lecz także w chorobie Ahlbäck (patrz powyżej), również przy reumatycznych stanach zapalnych, a także przy „bólach wzrostowych” w dzieciństwie. Ból spoczynkowy i sztywność poranna, która może trwać nawet godzinę, wraz z innymi skargami (patrz niżej) są dla reumatyzmu dość typowe. Znacznie mniej bólu spoczynkowego odczuwa się w przypadku guza kości nóg.

 

W wyniku podrażnienia korzeni nerwowych po stronie tylnej (dokładniej: kanału kręgowego), takiego jak wypadnięcie dysku, bóle w kolanie mogą występować rano, podczas odpoczynku, w obecności lub braku bólu pleców!

 

Ból kolan podczas chodzenia po schodach może wskazywać na zapalenie kaletki pod wewnętrzną przestrzenią stawową, a także „Bursa anserina”, kolano biegacza, kolano skoczka lub uszkodzenie chrząstki rzepki.

 

Nawet w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego korzystanie ze schodów, zwłaszcza w przypadku schodzenia, jest ciężkie.

 

W dodatku kolano może boleć także przy bólach innych stawów. Ponadto, możliwe są symptomy związane z bólami stawów, takie jak: opuchlizna stawu, zaczerwienienie skóry wokół, wysypka, gorączka, obrzęk węzłów chłonnych i znaczne pogorszenie samopoczucia. Takie kombinacje generalnie wskazują na ostre lub przewlekłe choroby, w których chodzi o coś więcej, niż „tylko” stawy.

W zależności od objawów, stoi za nimi np. infekcja, skaza moczanowa, lub choroby reumatyczne, może to być także toczeń rumieniowaty. Termin ten obejmuje ogólnoustrojowe stany, którymi dotknięte jest kilka narządów.

Bóle kolanowe występują u dzieci jak i u młodzieży stosunkowo często. Te przypadki, wcześniej już wspomniane, to nierzadko nieszkodliwe „bóle wzrostowe” lub zaburzenia  takie jak syndrom Sinding-Larsen-Johansson, lub choroba Osgood-Schlattera.

Z drugiej strony mamy choroby takie jak krwawe wybroczyny na kolanie, wspomniany już reumatyzm i rzadkie komplikacje chorób zakaźnych, takich jak Schönleina-Henocha (np. następujące zakażenia dróg oddechowych) i gorączka reumatyczna (migdałki atakowane przez paciorkowce anginy).

 

Zdarza się, że występuje choroba nowotworowa. Jednakże, trzeba mieć na uwadze, że nowotwory układu mięśniowo-szkieletowego nie są przeważnie łagodne.

 

Istnieją także pewne rzadkie dziedziczne gorączki związane z nawracającymi napadami gorączki i bólu stawów. Informujemy o tym w zakładce „gorączka”.

 

Wnioski: rodzaj i miejsce bólu kolana pomaga naprowadzić lekarzy i ma istotne znaczenie dla diagnozy. Obserwuj, co naprawdę Ci dolega. Instrukcja jak postępować dalej, znajduje się w diagnostycznej sekcji artykułu. O wspomnianych chorobach i więcej sprawdź „Bóle kolan – przyczyny” i „bóle kolan – przegląd”.

Dodaj komentarz